Od połowy lutego 2025 r. trwają prace nad budową pierwszego etapu obwodnicy Szamotuł, gdzie zaawansowanie inwestycji wynosi już 60%. Pierwszy etap obwodnicy Szamotuł o wartości niemal 63,1 mln zł, z czego prawie 50 mln zł pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, obejmuje budowę nowej drogi o długości 4,5 km wraz ze skrzyżowaniami, dodatkowymi jezdniami, zjazdami, mostem nad doliną rzeki Samy i przepustami, odwodnieniem, kanałem technologicznym, znakami aktywnymi, ekranem akustycznym oraz oświetleniem drogowym. Co istotne, w czerwcu br. Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu dostał oficjalnie zielone światło na budowę kolejnego etapu obwodnicy. Dokładnie 10 czerwca 2026 r. jednostka otrzymała decyzję ZRID dla drugiego odcinka, który w niedalekiej przyszłości połączy DW 184 (od miejscowości Piaskowo) z DW 187.